ZLATO ako investícia -sporiaci nástroj

05.05.2012 09:06
29.04.2012 18:09

 

Vzhľadom k zložitej ekonomickej situácie, neustále sa zhoršujúcim podmienkam pri ochrane úspor občanov, ich doslovného znehodnocovania, najlepším sporiacim nástrojom je práve investičné zlato.

 

·         cena zlata za posledných 12 mesiacov vzrástla  o 21%

·         zlato po celú dobu svojej  existencie stabilne uchováva svoju hodnotu

·         hodnotu zlata nedokáže ovplyvniť  žiadna vláda, žiadna  politická strana

·         investičné zlato je oslobodené  od DPH

 

• Zlato je vzácny kov s mnohými unikátnymi vlastnosťami. Na rozdiel od iných kovov je chemicky veľmi stabilný. Rozpúšťa sa len v lúčavke kráľovskej a roztokoch kyanidov.Výborne vedie teplo aj elektrický prúd. Vyniká ťažnosťou a kujnosťou. Z jedného gramu zlata, čo je gulička o priemere niečo málo cez 2 mm, možno vytiahnuť drôt dlhý cez 160 metrov, alebo ho roztepat do priesvitného plechu o ploche cca 1 m2.
Rýdze zlato je mäkké, ale veľmi ťažké. Jeho hustota je dvakrát vyššia ako hustota olova.Zlato je tiež dosť zriedkavé, a teda aj drahé. Kombinácia všetkých týchto vlastností zlatu predurčila úlohu takmer ideálneho materiálu pre výrobu cenností a platidiel. V modernej dobe potom zlato našlo široké uplatnenie aj v priemysle a medicíne.
• Zlato si do dnešnej doby zachovalo ešte jednu dôležitú úlohu - prostriedku pre uchovanie hodnoty.Díky svojej vysokej cene, veľké hustote, dobré spracovateľnosti a neškodnosti umožňuje skoncentrovať veľkú finančnú hodnotu do malého objemu. Toho využívajú ľudia aj štáty, ktoré v sejfoch svojich centrálnych bánk stále drží tony zlatých rezerv.
• Šperky, mince, tehly
• História obchodovanie so zlatom je dlhá cez päť tisíc rokov. Okrem jeho relatívne jednoduché prepravy je veľkou výhodou zlata možnosť vymeniť ho za peniaze alebo za neho získať iný majetkový ekvivalent takmer kedykoľvek a kdekoľvek na svete. Je to dané aj tým, že overiť pravosť a stanoviť cenu zlatého zliatku alebo mince je oveľa jednoduchšie než napríklad u drahých kameňov.
• Ak opomenieme šperky, možno sa dnes so zlatom stretnúť najskôr v podobe zlatých mincí a zliatkov v tradičnej podobe tehál. Ak uvažujete o investícii do zlata, má zmysel sa baviť práve len o tzv investičných minciach alebo slitcích. Len tie môže z overených zdrojov bez obáv kúpiť aj úplný laik s istotou, že je v prípade potreby kedykoľvek a kdekoľvek rovnako ľahko zase predá.
• Nákup zlatých šperku alebo mincí sa zberateľskou hodnotou predstavuje inú kapitolu.Historickú zlatú mincu kupujte ako investíciu, len vyznáte ak sa v numizmatice. Aj tak si ale rastom jej hodnoty a jej ľahkú predajnosťou nikdy nemôžete byť istí. Šperk potom radšej kúpte dáme svojho srdca ako investíciu citovú. Oproti investičnému zlatu navyše v cene šperku zaplatíte aj DPH.
• Zlaté tehly
• Istotu pre investora predstavujú zlaté zliatky v tradičnej podobe plochých tehál, presnejšie tehličiek. Najväčší bežne obchodovaná zlatá tehla s hmotnosťou 1 000 g sa s prehľadom zmestí do škatuľky od cigariet. Najmenší obchodovaný zliatok o váhe 1 g potom svojimi rozmermi 9 x 15 x 0,4 mm zodpovedá SIM karte do mobilného telefónu.
• Rozmery i tvar zlatých tehál nie sú pevne dané au rôznych výrobcov sa líšia. Každá investičná zlatý zliatok ale nesie označenie výrobcu, identifikačné číslo a údaj o hmotnosti a rýdzosti zliatku. Niektoré, najmä menšie zliatky sú predávané v darčekových etuje s certifikátom potvrdzujúcim ich pravosť. U väčších zliatkov a investičných mincí nie sú certifikáty obvyklé.
• Malé zlaté zliatky s hmotnosťou do 10 g možno považovať skôr za darčekový predmet ako za investíciu. Aj preto sú na rozdiel od väčších zliatkov často ozdobené obrazovým motívom. Napríklad zadnú stranu rakúskych zliatkov o hmotnosti 1g, 5g a 10g certifikovaných švajčiarskou firmou Argor-Heraeus SA zdobia jazdec na viedenskom lipicáni. Obrázok je s holografickým efektom, vďaka ktorému ho možno považovať aj za bezpečnostný prvok.
Malé zliatky však vyjdú pomerne draho. Cena investičného zlatého zliatku alebo mince sa vždy skladá z dvoch položiek: aktuálne ceny zlata na svetovom trhu a obchodnej prirážky (tzv. premium). Výška prirážky sa pohybuje od 5% u veľkých zliatkov až do niekoľkých desiatok percent u malých zliatkov a drobných mincí. Jeden gram zlata vo veľkom 1 000 g zliatku tak vyjde zhruba na polovicu ceny malého 1 g zliatku.
• Zlaté mince
• Razba mincí zo zlata má tisícročnú históriu, ale stretnúť sa s nimi dá aj dnes. V posledných desaťročiach sa u drobných investorov teší zlaté mince väčšej obľube než zliatky. Blýskavé uncový mince s rôznymi obrazovými motívmi sú proste krajšie a svojou hodnotou okolo 16 tisíc Sk presne zodpovedajú potrebám investorov. Navyše je možné obvykle zaobstarať So niečo menšia prirážkou ako zliatky.
• Prvý a zároveň asi aj najznámejšie investičné mincí je juhoafrický Krugerrand. Razí sa od roku 1967 z 22 karátového zlata. Po úspešnom prijatí Krugerrand investorov začali svoje zlaté mince vo veľkom raziť aj ďalšie štáty. Stretnúť sa tak môžete napríklad s blýskavými kanadskými Maple Leaf, austrálskymi Nugget alebo čínskymi Panda. Veľmi populárny je americký Eagle razený od roku 1986.
• Pamätné zlaté mince vydáva aj Česká národná banka. Nejedná sa však o klasické investičné mince. Ich emisie sú obmedzené len na niekoľko málo tisíc kusov av ich cene sa odráža aj numizmatická hodnota. V pomere k obsahu zlata tieto mince vyjdú drahšie než klasické zahraničné investičné mince. Investor by sa navyše mohol stretnúť aj s určitými rozpakmi, ak by z nejakého dôvodu potreboval rýchlo predať slovenské zlaté mince v zahraničí.
• Okrem historických a moderných mincí sú investorom ponúkané aj tzv novorazby historických mincí. Viedenská mincovňa razí novorazby dukátov, zlatníkov a korún z doby vlády cisára Františka Jozefa I. Okrem toho od roku 1989 razí z rýdzeho zlata v Európe obľúbené moderné investičné mince "Wiener Philharmoniker" denominované v eurách.